EHLİYETTE YENİ DÜZENLEME

EHLİYETTE YENİ DÜZENLEME

Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi beklenilen yasada sürücü belgesi alabilmek zorlaşıyor. Yaş sınırı ve tecrübeyi öne çıkartmayı amaçlayan düzenlemeye göre mevcut yasalara göre 9 farklı sürücü belgesinin 17 farklı türü olacağı bildirildi. Ağır vasıta ehliyeti olmak isteyen sürücüler öncelikle B sınıfı ehliyet almak zorunda olacaklar. Sürücü belgesi almayı hak kazananlar 1 yıl stajyer sürücü olarak trafikte bulunacaklar. Eğer stajyer 60 ceza puanını aşarsa sürücü belgesi alamayacak.

Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik ile köklü değişikliklerin yapılacağını ve tecrübesiz sürücülerin denetime tabi olacağı bildirildi. Stajyer sürü kavramının geleceği 1 yıl stajyer ehliyetiyle araç kullanılacağı Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz’ın yaptığı açıklamada dile getirdi. Türkiye’de trafik kazalarının en önemli ülke sorunlarından biri olduğunu ve kazalarda binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, yüz binlerce kişinin malul kaldığını, milyarlarca liralık maddi kayıplar oluştuğunu dile getiren Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz kazaların büyük çoğunun sürücü hataları nedeniyle gerçekleştiğine bu nedenle Karayolları Trafik Yönetmeliği hazırlandığını dile getirdi.

17 çeşit sürücü belgesi olacağı ve sürücü belgeleri 5 ila 10 yıllık periyotlar ile değiştirileceği ağır vasıta sürücüleri sağlık belgesi şartıyla 5 yılda ehliyetlerini yenileyecek. Diğer sürücüler ise 10 yılda değiştirecek.”