Kilo Almak İsteyenlere Özel Beslenme Önerileri

Pek çok kişi fazla kilolarından şikâyet eder bu duruma alışmışızdır. Fakat bunun yanında kilo almak isteyen ve bir türlü kilo alamayan kişilerde vardır. Bu kişiler için hep fazla yemek yemesi öğütlenir. Kilo almakta zorlanan insanların vücut direnci daha az olduğu için hastalıklara daha kolay yakalanabilirler. Aslında bu çok da doğru bir yöntem değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo almanız en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.

Kilo almak isteyenlere özel beslenme önerilerinden bahsedecek olursak; protein, karbonhidrat ve proteini eşit olarak vücudunuzda bulundurarak kilo almanızı sağlayabilirsiniz. Kilo almak isteyenler için balık ve balık yağı veya balık yiyemeyenler için balık yağı kapsülleri önerilebilir. Bunun yanında kilo almak istiyorsanız günde 3 öğün yemek yemek yerine toplam 5-6 öğün yemeniz daha faydalı olacaktır. Ana öğünlerde süt, tahıl, sebze ve et ürünlerinden en az bir tanesini bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Yağlı yiyecekler uzun süre tokluk hissi yarattığından kilo almak isteyen bir ki1şinin beslenme listesinde kızartmalar ve çok yağlı yiyecekler yer almamalıdır. Arada alacağınız öğünlerde süt ürünleri, meyve ve bol yeşillikli sebzeler yemeye gayret etmelisiniz. Bal ve pekmez yiyerek karbonhidrat alımını arttırabilirsiniz. Patates ve tavuğun kızartması yerine bu yiyecekleri fırında yaparak yiyebilirsiniz. Porsiyon miktarınızı her gün azar azar arttırarak beslenebilirsiniz. Kuruyemişlerden badem, incir ve kayısı gibi besinleri tercih edebilirsiniz.