MS HASTALIĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları etkileyen ve genç erişkinlerde g örülen bir hastalıktır.

İlk belirtileri bir gözde görme kaybı ve bulanıklığı, çift görme, konuşmada zorluk, güçsüzlük ve uyuşukluk, ellerde titreme, yürüme güçlüğü ve dengesizlik gibi belirtileri olan MS hastalığı 20 ile 40 yaşlarında sık rastlanmaktadır. Ülkemizde 27, gelişmiş ülkelerde 30 yaşında başlamış olur kadınlarda erkeklerden 2 kat daha yakalanma riski vardır.

 

MS ana sinir sistemini kaplayan koruyucu tabakanın bozularak sinirler arasında ufak arızalanmalara neden olur. Hastalık halsizlikten felç’e kadar sonuçlar doğurur. Her ataktan veya kötüleşmeden sonra kalıcı hasarlar bırakabilir. MS’in hafif ya da ağır olması, hastalardaki gelişmesi kişiden kişiye büyük değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarda bu durum, hastalığın zaman zaman yaptığı ataklar, ya da şiddetlenme dönemleri ve bu dönemler arasında kısmen veya tamamen iyileşmeler şeklinde görülür.

 

MS öldürücü, bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık değildir. Buna, akıl hastalığı olmadığını ve kalıtsal olmadığını da ekleyebiliriz. Ancak hastaların ailelerinde ve özellikle ikizlerinde daha sık görülmesi bazı kişilerin genetik olarak hastalığa yatkın olduklarını göstermektedir.

 

Hastalığın tedavisinde farlı yöntemleri kullanılmaktadır. Atakları önleyici tedavi, fizik tedavi, koruyucu tedavi gibi yöntemler MS hastalığının tedavisi sırasında başvurulan yöntemlerdir. Yapılan bazı araştırmalar da da bitkisel bazı formüllerin hastalığın ataklarını azalttığı gözlenmiştir. Biyokimya uzmanlarının öngörüsüne göre semizotu ve ısırgan besledikleri yoğun magnezyum sayesinde MS hastalığı tedavisinden başvurulan yöntemler arasında gösterilmektedir. Özellikle ilk yıllarda gidişi belirsizlikler taşıyan bir hastalık olması nedeniyle MS tedavisine yönelik çalışmalarda zaman çok önemlidir. MS ile mücadele hem kişisel düzeyde hem de toplumsal alanda sonucu alınacak bir mücadeledir.

 

MS hastalarına uygulana bir diğer tedavi yöntemi de Kortizon dur.Bilinen ve en çok uygulanan yöntemde budur.Yan etkilerini büyük tahribatlara neden olduğundan sürekli takip edilmesi gerekmektedir.Kortizon diyeti diye bilinen tuzsuz ve şekersiz yemekler bir nevi belli oranda kortizonun etkilerini azaltmaktadır.

 

MS tedavisinde yenilikler 2014 yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde bilim insanları tarafında sevindirici sonuçlar doğurmuş ve tedavinin kökten çözümünü sağlayan ilaçlar geliştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir