TAIB Bank, Azeri Pasha Bank’ın oluyor

Azerbaycan’ın ikinci büyük finansal kuruluşu olan Paşa Bank, Aksoy Holding’in 2 yıl önce satın aldığı TAIB Bank’ı satın alıyor. Rekabet Kurulu’nda onay çıkması durumunda TAIB’in kontrolü Paşa Bank’a geçmiş olacak. Aksoy, TAIB’i 2 yıl önce Dubai Şeyhi El Maktum’dan satın almıştı.

Konu ile ilgili açıklama Rekabet Kurulu tarafından yapıldı. Kurul açıklamasında “Bildirime konu İşlem, Taib Yatırım Bank Anonim Şirketi’nin çoğunluk hissesinin Pasha Bank OJSC tarafından şirketin tam kontrolüne sahip olan Aksoy Holding A . Ş.’den devralınmasına ilişkindir” denildi.

Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy yaptığı açıklamada “Olası bir ortaklıkta çoğunluk hisseyi Azeri ortağımıza vermeyi planlıyoruz. Şu an görüşmeler bu yönde. Onlar Türkiye’de bankacılık faaliyeti gerçekleştirmek istiyorlar” demişti.

Azerbaycan’ın ikinci büyük finansal kuruluşu olan Paşa Bank, TAIB Bank’ı satın almak için geçtiğimiz Mart ayında BDDK’ya başvurmuştu. Pasha Bank’ın Yönetim Kurulu Üyesi Taleh Kazımov, o dönem yaptığı açıklamada, “Türk bankayı almaya hazırız. Türk regülatörlere de başvurduk. Ülkedeki operasyonumuz Paşa Bank Türkiye olarak devam edecek” demişti.

Paşa Holding bünyesindeki banka Azerbeycan’ın yanında Gürcistan’da da faaliyet gösteriyor.

Azerbaycalı Türk dostlarımızın ülkemize bu şekilde bir yatırım yapmış olmaları Türk tarafınca büyük bir çoskuyla karşılandı.Kardeş ülke Azerbaycan’ın yatırımlarının devam etmesi dostluğumuzun pekişmesi adına çok önemli olduğu da ayrıca vurgulandı.

80 milyon TL’lik sermaye artırımı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvuran Aksoy Holding, bu işlem için BDDK’dan onay bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir