TRT’YE REKOR CEZA

                               TRT’YE REKOR CEZA

Yüksek Seçim Kurulu üç günde 5 saatten fazla Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlı seçimi sırasında yayınlamasından dolayı ve diğer adaylara yer vermemesinden dolayı 7 programı durdurma cezası verdiği bildirildi. TRT’ye verilen cezalar toplamda 25’i geçti.

Radyo ve Televizyon Kurumu yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi süresince eşit davranmadığı ve eşit yayıncılık ilkesini çiğnediği raporlandı. Yüksek Seçim Kurulu daha önce’de 5 kez program durdurmasına yönelik ceza verdiği fakat TRT’nin uymadığı ve ikinci defa ceza uygulandığı öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulu kararı şu şekilde duyurdu; Demokratik toplum düzenini teşkil eden seçimlerin, özgür ve eşit koşullarda yapılabilmesi için adaylara fırsat eşitliği sağlanmamalı ve oy verme gününde önce adayların kendilerini topluma tanıtmalarına olanak sağlayan oluşturmasına koşul sağlamsıyla bağlantılıdır.

TRT 45 yıllık tarihinde ilk defa böyle bir cezayla karşılaştığı ve RTÜK yetkililerince yayınların duracağı ve belgesel yayınlayacağı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir